حذف 15 میلیون کیلوگرم مرغ از چرخه/ بهره‌برداری مدرن‌ترین کشتارگاه صنعتی طیور کشور

علیرضا رفیعی‌پور امروز در مراسم بهره‌برداری مدرن‌ترین کشتارگاه صنعتی طیور کشور در استان آذربایجان‌شرقی با ارائه گزارشی از وضعیت کشور در طول 40 سال گذشته و نتایج حاصل آن در حوزه‌های بهداشت و از جمله دامپزشکی اظهار داشت: در طی نتیجه چهار دهه گذشته اکنون تنها در حوزه کشتارگاه شاهد فعالیت 280 کشتارگاه و تولید بیش از سه برابر ظرفیت تولید کشور هستیم.

وی با اشاره به یک‌میلیارد جوجه‌ریزی سالانه در کشور افزود: این میزان ظرفیت کشتارگاهی ایجاد شده، فرصت‌های بسیار مناسبی برای صادرات و نیز در حوزه بهداشت در کشور ایجاد می‌کند به‌طوریکه سالانه 15 میلیون کیلوگرم مرغ حذفی به اصطلاح بیمار از طریق این ظرفیت از چرخه حذف می‌شود البته در نظر داشته باشیم علاوه بر این مرغ‌های تخمگذار مادر نیز از این طریق امکان حذف پیدا می‌کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور متذکر شد: بدین ترتیب این فعالیت شبانه‌روزی کشتارگاهی این اطمینان را برای مردم در جهت بهره‌گیری از محصول مرغی بهداشتی مناسب فراهم می‌کند و از سوی دیگر این ظرفیت کشتارگاهی فرصت مناسبی را برای صادرات تولیدات مرغی با برند بهداشتی فراهم می‌آورد.

رفیعی‌پور با اشاره به اینکه از 280 کشتارگاه صنعتی طیور موجود کشور تنها 60 کشتارگاه دارای خط دو هستند، تصریح کرد: از این تعداد نیز 28 کشتارگاه دارای درجه A و A+ بوده که تنها هفت کشتارگاه دارای درجه A+ بوده و از امتیاز صادرات برخوردار هستند که خوشبختانه با افتتاح کشتارگاه جهان مرغ مرند نیز از این امتیاز بهره‌مند است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای افتتاح کشتارگاه جهان مرغ مرند، توضیح داد: این کشتارگاه با بهره‌مندی از ویژگی اتوماتیک بودن در خط  2 و استفاده از هفت ربات در این خط و رعایت اصول کامل بهداشتی بستر بسیار خوبی برای صادرات دارد.

 مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی نیز در این مراسم بیان کرد: با این اعمال مدیریت در مقایسه با سایر استان‌ها تنها دو کشتارگاه در آذربایجان‌شرقی دارای رتبه A می‌باشد که البته این اقدامات در راستای حفظ سلامت و بهداشت جامعه انجام شده است و این امر در بحث تولید پودر گوشت در زمینه رعایت موارد بهداشتی به شدت اجرا می‌شود تا در امر صادرات هم بتوانیم با سایر کشورها به رقابت بپردازیم.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی به موضوع آنفلوانزای فوق حاد طیور اشاره کرد و گفت: استان آذربایجان‌شرقی به لحاظ موقعیت جفرافیایی  و جمعیت طیور یکی از مراکز حساس و مهم برای ابتلا به این بیماری بود که خوشبختانه در این استان با تشکیل ستاد پیشگیری به ریاست استاندار محترم و تلاش همکاران و اعمال سیاست‌های سازمان دامپزشکی  سبب شد تا این بیماری در این استان کنترل شود و بر این اساس نرخ تخم‌مرغ در کمترین میزان خود باقی بماند و آذربایجان‌شرقی به عنوان برترین استان در کنترل این بیماری از سوی سازمان دامپزشکی شناخته شده است.

بهداد به ویژگی‌های  کشتارگاه جهان مرغ مرند اشاره کرد و یادآور شد: کشتارگاه جدید افتتاحی در شهرستان مرند یک ویژگی مهم دارد و آن برخورداری از سیستم قفس شوی مکانیکی سه مرحله‌ای است که می‌تواند در مهار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد طیور نقش بسیار مهمی را ایفا کند همچنین ما را در کنترل این بیماری یک گام به جلو ببرد.

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این مراسم در سخنانی با اشاره به پیشرفت‌های کشور در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: اکنون کشور در سایه تلاش‌های نخبگان خود توانسته است در تامین نیازهای صنعتی، هسته‌ای، نانو و سایر بخش‌ها با کشورهای پیشرفته جهانی رقابت کند.

وی، راه‌اندازی کشتارگاه صنعتی جهان طیور را نمونه‌ای از این موفقیت‌های کشور خواند و گفت: به پاس همین کوشش‌ها این کشتارگاه توانایی را دارد تا تولیدات خود را با بهترین کیفیت به بازارهای جهانی و کشورهای همسایه نظیر جمهوری آذربایجان، نخجوان، ارمنستان و ترکیه صادر کند.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به تحریم‌های اعمالی علیه کشورمان اظهار داشت: با وجود همه سختی هایی که دشمنان علیه کشورمان با تحریم ها ایجاد کردند در همین مدت سپری شده از سال صادرات استان آذربایجان شرقی  50 درصد افزایش یافته و به 2.5  میلیارد دلار  رسیده و این در سایه منابع و مهمتر از همه به خاطر وجود انسان های نخبه ای که داشته ایم حاصل شده است.

 پورمحمدی به گذشته پرافتخار تبریز و آذربایجان در سده های گذشته اشاره کرد و گفت: انقلاب اسلامی ما به این خاطر به وقوع پیوست که ما می خواهیم به این گذشته پرافتخار خود برگردیم و آمریکا به دنبال آن است که مانع بازگشت ما به تاریخ پرافتخار همچون دوران ربع رشیدی شود.

لازم به ذکر است کشتارگاه صنعتی تمام اتوماتیک طیور 6 هزار قطعه ای مرغ دارای رتبه A+و مطابق با استانداردهای اروپایی در زمینی به مساحت 4 هکتار ساخته شده و دارای بخش های تولید با خط ۱ و خط ۲ شامل ۷ ربات، بسته بندی، سردخانه، تبدیل ضایعات و تصفیه خانه فاضلاب می باشد.

کشتارگاه جهان مرغ در خط اول خود دارای بخش پذیرش با قفس شوی سه مرحله ای و شوک، بخش کشتارگاه دارای وان خونگیری، اسکالدر دو مرحله ای با رادیاتور آب گرم و دارای و دارای سه مرحله پرکنی بوده و در بخش دوم (خط 2) دارای دستگاه های اتوماتیک BMF آلمان به ترتیب خط: ترانسفر- مقعدزن- چاک زن- تخلیه شکم- نای کش – گردن شکن- شش کش و ووکیوم – شست و شوی داخل و خارج لاشه – انتقال احشاء و اندرونه بصورت اتوماتیک و سنگدان پاک کن و عمل آوری پای مرغ دارای دستگاه های اتوماتیک شرکت BMF آلمان شامل اسالکدر پا و پوست کن پا  و سایر بخش ها است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.