‌استفاده گسترده از پهپادها برای رصد شبکه آب و برق کشور/ تجربه ژاپن درباره بازارهای دستفروشی

هادی سلیمی زاده، کارشناس اقتصادی، دیشب در برنامه پایش که با موضوع «حمایت از کسب و کارهای خرد و دست فروشی» از شبکه یک به طور زنده پخش شد، با تاکید بر حمایت دولت از کسب کارهای خرد، گفت: بازار باید اجازه پا گرفتن کسب و کاردهای خرد را بدهد، باید برای این کسب و کارها در بازار تقاضا ایجاد کرد.

کارشناس اقتصادی برنامه پایش با بیان اینکه باید امکان دسترسی به بازار را برای کسب و کارهای کوچک ایجاد نمود، بیان کرد: این کسب و کارها می تواند خود را در قالب دستفروشی نیز نشان دهد اما باید برای آنها مکان‌هایی را در نظر گرفت تا هیچکس مزاحم آنها نشود و بتوانند محصولات خود را به بازار عرضه کنند.

* بزرگ‌ترین بازارهای ژاپن از طریق دستفروشی ایجاد شده است

وی با اشاره به تجربه کشور ژاپن در این زمینه، ادامه داد: در این کشور پیشرفته، بزرگترین بازارهای آن از طریق دستفروشی ایجاد شده است و مردم ژاپن توانسته اند از طریق دستفروشی صنایع دستی و محصولات کشاورزی خود را بدون واسطه به دست متقاضیان برسانند.

سلیمی زاده گفت: دو چالش اصلی در این زمینه وجود دارد که یکی سد معبر و دیگری ایجاد مشکل برای مغازه داران است و از همه مهم‌تر کیفیت کالاهای عرضه شده می باشد، اما راهکار آن ساماندهی تولیدکنندگان خرد و دستفروشان است.

وی افزود: در کشور هند این تجربه وجود دارد که دستفروشان را از طریق اعطای کد و بیمه کردن کالاها برای کیفیت، ساماندهی کردند، در ایران نیز باید ساماندهی دستفروشان انجام شد و از این کسب و کارها حمایت نمود.

* موزاییک‌های روی زمین را برای استقرار دستفروش‌ها می‌فروشند

کارشناس اقتصادی برنامه پایش گفت: در تهران نیز عده ای برای دستفروشی موزاییک فروشی و چرخ فروشی می کنند تا اجازه دهند دستفروشان در آن مکان ها بساط کنند.

سلیمی زاده افزود: در حوزه فروش صیفی جات می توان با حمایت از دستفروشی، میوه های ارزان قیمت را بدون واسطه به دست مصرف کنندگان رساند، باید برای تولیدکنندگان خرد زیرساخت هایی را ایجاد کرد تا آنها نیز بتوانند کسب درآمد کنند.

وی در پایان با تاکید بر اصلاحیه ماده 16 قانون بهبود فضای کسب و کار، گفت: در ماده تماما ظرفیت های قانونی حمایت از اینگونه کسب و کارها نیز دیده شده است و صرفا همتی برای اجرا از سوی شهرداری ها یا دولت رامی خواهد.

* خرید تضمینی محصولات دانش‌بنیان حوزه آب و برق در کشور

محمدولی علاءالدینی، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالا‌های آب و برق (ساتکاب)، با حضور در برنامه پایش، یکی از محورهای اصلی فعالیت ساتکاب را حمایت از ساخت داخل و استفاده از فناوری‌های نوین دانست و افزود: یکی از الزامات اصلی حمایت از تولید کننده داخلی، ایجاد بازار مناسب برای خرید محصولات ارائه شده در این بخش است؛ بر همین اساس شرکت ساتکاب خرید تضمینی محصولات دانش‌بنیان حوزه آب و برق را در دستور کار قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از 150 شرکت دانش‌بنیان صنعت آب و برق با مجموعه ساتکاب در ارتباط هستند، گفت: از ابتدای سال تاکنون هفت رویداد کارآفرینی آب و برق توسط ساتکاب برگزار شده است که خوشبختانه از رویداد دوم با شناسایی نیازهای موجود در این بخش، روند بومی‌سازی کالاهای صنعت آب و برق با همکاری‌ شرکت‌های دانش‌بنیان و ساتکاب در حال انجام است و محصولات ارزشمندی برای استفاده در این صنعت تولید شده است.

علاءالدینی صنعت آب و برق را بازار بزرگی برای ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به این عرصه دانست و گفت: وزارت نیرو تنها در نیمه دوم امسال 227 پروژه مهم صنعت آب و برق را با اعتباری بالغ بر 33 هزار میلیارد تومان در 31 استان کشور به بهره‌برداری خواهند رساند. براساس ارزیابی صورت گرفته هر یکصد میلیون تومان سرمایه‌گذاری برابر با ایجاد یک شغل است؛ بنابراین سرمایه‌گذاری 33 هزار میلیارد تومانی در این مدت 330 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم را در این بخش ایجاد کرده است.

* راه‌اندازی سیستم پهپادی برای رصد شبکه آب و برق کشور

مدیرعامل ساتکاب با اشاره به ‌راه‌اندازی سیستم‌ پهبادی برای رصد کامل شبکه آب و برق کشور، گفت: با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان پهبادهای افق‌ پرواز و عمود پرواز به منظور رصد خطوط انتقال برق، رودخانه‌ها و مسیل‌ها، سدها و مناطق دارای رانش خاک طراحی و آماده‌سازی شده که اطلاعات با بهترین کیفیت بلافاصله به مرکز مخابره شده و مورد پایش و استفاده قرار می‌گیرد.

علاءالدینی یادآور شد: تاکنون رصد خطوط انتقال برق توسط بالگرد صورت می‌گرفت که استفاده از پهبادهای تولید شده در این بخش موجب صرفه‌جویی قابل توجهی در این حوزه می‌شود.

* ایران در زمره چهار کشور سازنده توربین ژنراتورهای گازی

وی با تاکید بر اینکه بیش از 95 درصد نیازهای صنعت آب و برق توسط متخصصان داخلی تولید می‌شود، گفت: با تلاش متخصصان کشورمان، ایران توانسته است در میان چهار کشور سازنده توربین ژنراتورهای گازی قرار گرفته و رتبه چهاردهم تولید برق جهان را به خود اختصاص دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.