ستاری: درآمد 120 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 1398

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تبریک سال نو در صفحه اینستاگرام خود عنوان کرد: سال ۱۳۹۸ سال پرباری برای شرکت‌های دانش‌بنیان بود، البته توقع خیلی بیشتری داشتیم اما باوجود تحریم‌های سنگین شرکت‌ها به صورت قابل توجهی توسعه پیدا کردند و در حدود ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان درآمدی بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان ایجاد کردند. 

پیشرفت قابل توجه شرکت‌‌های دانش‌بنیان در مواجهه با تحریم‌ها

وی افزود: به دلیل تحریم‌‌های ظالمانه آمریکا پیشرفت‌های قابل توجهی در بسیاری از حوزه‌‌ها داشتیم و یکی از برنامه‌های جدی و اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مقابله با مشکلات تحریمی بود که در تهیه اقلام تحریمی، مشکلاتی که در صنایع مختلف وجود داشت و حتی در حوزه‌های خاصی مانند بهداشتی، درمانی و سلامت مردم بسیار اتفاقات خوبی افتاد.

ستاری گفت: اکوسیستم خوبی در حوزه دانش‌‌بنیان در کشور در حال شکل‌گیری است. باید از چندین هزار استارتاپی که در دانشگاه‌ها و مدارس کشور تحصیل می‌کنند حمایت شود و حمایت از این اکوسیستم، استارتاپ‌ها و دانش‌بنیان‌ها باعث بلوغ این شرکت‌ها می‌شود که توسط جوانان ایجاد شده است. 

تولید ۹۸ درصد داروهای کشور توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در ارتباط با اتفاقاتی که اخیرا در کشور رخ داده و با ویروس کرونا مواجه شده‌ایم می‌بینیم که این اکوسیستم  به خوبی کار می‌کند و چه شرکت‌هایی که در حوزه ICT و بیوتکنولوژی مشغول هستند که این محققان، پزشکان و پرستاران در همین کشور بزرگ شده‌اند و آموزش دیده و تحصیل کرده‌اند. 

وی افزود: در حال حاضر تقریبا بیش از ۹۸ درصد داروهای کشور را شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می‌کنند و داروهای مقابله با ویروس کرونا  و دستگاه‌های پیشرفته آزمایشگاهی و پزشکی که در ICUها کاربرد دارند در داخل کشور توسط شرکت‌های دانش‌بنیان ساخته می‌شوند.

تقویت اقتصاد بیوتکنولوژی 

ستاری افزود: امیدوارم به جایی برسیم که بیش از ۱۰ درصد اقتصاد کشور را اقتصاد بیوتکنولوژی تشکیل دهد به طوری که شرکت‌های فوق‌العاده‌ فعالی در بیوتکنولوژی داریم که بزرگترین حوزه تکنولوژی کشور ا ست. 

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: اتفاقات این روزها نشان می‌دهد برای امنیت زیستی نیاز داریم به صورت جدی از حوزه بیوتکنولوژی حمایت کنیم و  نتایج اتفاقاتی که سال‌های گذشته رخ داده را امروز در مقابل بیماری کرونا شاهدیم و می‌توانیم پروتکل‌های جدید دارویی، درمانی و مواد دیگر را به نام خودمان عرضه کنیم و مردم نیز باید از این زیست بوم که توسط فرزندان خودشان در بخش خصوصی واقع شده حمایت کنند.  

وی گفت: سعی می‌کنیم تمام امکانات لازم را برای فعالیت جوانان و اینکه بتوانند جزئی از فرهنگ و اقتصادمان باشند را فراهم کنیم به طوری که شرایط فعلی کشور خاص است که تمام این موارد با تدبیر و صبر حل می‌شود و کلیدش در ا ختیار دانش است. کشوری که صاحب دانش و نیروی خلاق باشد می‌تواند مشکلات را به خوبی حل کند. 

وی در پایان گفت: با توکل به خداوند، صبر و با تکیه بر دانش ما می‌توانیم این مسائل را را پشت سر بگذاریم همانطور تا به حال بر آن فائل آمده‌ایم. سال آینده سال بزرگی برای شرکت‌های دانش‌بنیان خواهدبود و رشد قبال توجهی باید در این حوزه داشته باشیم و فکر می‌کنم این اکوسیستم اماده است باری اینکه یک جهش کیفی داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.