اعلام اولویت‌ها آذربایجان‌شرقی/ افزایش ۵۳ درصدی صادرات استان

محمدرضا پورمحمدی امروز در پیامی به مردم استان به‌مناسبت آغاز سال 1399 هجری شمسی، با اشاره به رویدادهای تلخ و شیرین سال 98، نقش همراهی و مشارکت مردم و تلاش‌های مسوولان را در مدیریت مشکلات و بحران‌ها بااهمیت برشمرد و ابراز امیدواری کرد با عزم راسخ مسوولان و استمرار همراهی مردم، پدیده کرونا و مشکلات اقتصادی کشور نیز به خوبی مدیریت شده و مسیر توسعه و پیشرفت کشور و استان با جدیت بیشتر در سال 99 ادامه یابد.

وی گفت: فرارسیدن سال نو و عید فرخنده و باستانی نوروز را به همه مردم استان تبریک می‌گویم و امیدوارم امسال، سالی توأم با موفقیت، سلامت و سربلندی برای همه هموطنان باشد.
 
پورمحمدی با ادای احترام به روح پاک شهیدان و خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران و جانبازان، متذکر شد: از تمامی پزشکان، پرستاران و دست‌اندرکاران مراکز بهداشتی و درمانی که در این روز عزیز، در حال رسیدگی به بیماران هستند قدردانی می‌کنم.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه سال 1398، سالی توأم با موفقیت‌ها، ناکامی‌ها و حوادث تلخ و شیرین بود، افزود: در این سال توانستیم تعداد زیادی از مقامات عالی‌رتبه کشوری از جمله سران قوا و بسیاری از وزرا را برای آشنایی با مسائل و مشکلات استان، دعوت کنیم و خوشبختانه در سایه این تلاش‌ها، اقدامات زیادی در حوزه‌های مختلف انجام شد.
 
وی خاطرنشان ساخت: در سال 98، بیش از 30 هزار میلیارد تومان پروژه در بخش‌های مختلف استان به سرانجام رسید که برخی از آنها، از سالیان گذشته شروع شده و به‌دلایلی متوقف شده بود همچنین پروژه‌های جدیدی نیز در سال 98 آغاز شد که برای عملیاتی شدن آنها پیگیری‌های جدی انجام خواهد شد.
 
پورمحمدی با اشاره به اینکه در سال 98 شاهد مشکلات و حوادث تلخی بودیم، یادآور شد: سال گذشته با وقوع سیل در مناطقی از کشور شروع شد و حوادثی مانند آتش‌سوزی بازار تبریز، آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران و زلزله میانه و سراب را در استان شاهد بودیم؛ اعتراضات خیابانی، شهادت سردار سلیمانی، سقوط هواپیمای مسافری و در نهایت شیوع ویروس کرونا نیز از حوادث تلخ سال 98 بود.
 
وی بیان کرد: به حول و قوه الهی و با همراهی و مشارکت شما مردم استان، توانستیم این حوادث را به خوبی مدیریت کنیم و از رهگذر مشکلات، فرصت‌های جدیدی برای توسعه و پیشرفت استان به وجود بیاوریم.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: در جریان بارندگی‌های شدید اوایل سال 98 که احتمال وقوع سیل در استان وجود داشت، تمام مسیل‌ها و رودخانه‌های استان لای‌روبی و مسیرگشایی شد که یکی از نتایج آن، سرازیر شدن آب به پیکره دریاچه ارومیه و کمک به احیای این دریاچه بود.
 
وی ابراز داشت: در جریان آتش‌سوزی بازار تبریز هم توانستیم در مدت 6 ماه، سرای ایکی‌قاپیلار را که چندین دهه قبل ساخته شده بود بازسازی کنیم و این حادثه هشداری بود برای رسیدگی جدی به امر بازسازی و ایجاد زیرساخت‌های ایمنی در بازار تاریخی تبریز که این موضوع نیز در حال انجام است.
 
پورمحمدی تصریح کرد: در حادثه زلزله در شهرستان‌های میانه و سراب نیز مدیریت خوبی صورت گرفت؛ اسکان اضطراری و موقت خانوارهای آسیب‌دیده در مدت زمان کوتاهی انجام شد و کار بازسازی 4 هزار واحد مسکن روستایی در این شهرستان‌ها آغاز شد که نشان‌گر تبدیل این تهدید به فرصت است.
 
وی همچنین توضیح داد: حادثه آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران نیز موجب شد تا اقدامات جدی برای حفاظت از این سرمایه طبیعی و ملی انجام شود و ثبت جهانی این جنگل‌ها نیز در حال پیگیری است و به‌زودی انجام می‌شود.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه به اعتراضات خیابانی به افزایش قیمت بنزین در برخی از شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در این قضیه نیز مردم استان از همان ابتدا، راه خود را از برهم‌زنندگان نظم و امنیت عمومی جدا کردند.
 
وی خاطرنشان ساخت: شهادت سردار سلیمانی اگرچه برای مردم ما یک حادثه تلخ و مصیبت‌بار بود، اما موجی از وحدت، همدلی و مشارکت عمومی را در سطح کشور به وجود آورد.
 
پورمحمدی با اشاره به اینکه امروز با دو صحنه نبرد مواجهیم، اظهار داشت: بیماری کرونا یکی از این جنگ‌هاست؛ این مشکل جز با همراهی، همدلی و همکاری تک‌تک مردم حل نمی‌شود و یقین دارم همچنان که تمام مشکلات سال 98 را با همراهی، صبر و متانت مردم، با موفقیت پشت سر گذاشتیم، پدیده بیماری کرونا را نیز به سلامت سپری خواهیم کرد.
 
وی با اشاره به طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا که با هدف غربالگری تمام مردم و قطع چرخه ابتلا به بیماری با همکاری مراکز سلامت و پایگاه‌های مقاومت بسیج برگزار می‌شود، از مردم استان خواست تا برای حل این مشکل در کمترین زمان ممکن، به‌صورت فعالانه در این طرح مشارکت کنند.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه جنگ اقتصادی را دومین صحنه نبرد ملت ایران دانست و گفت: هرچند تحریم‌های اقتصادی مشکلاتی را برای مردم ما به وجود آورده است، اما باعث شده تا در بسیاری از حوزه‌ها به خودکفایی برسیم و روی پای خودمان بایستیم.
 
وی ادامه داد: در سال 98 با وجود تحریم‌ها، چرخ تولید در استان آذربایجان‌شرقی نه تنها متوقف نشد، بلکه این استان از نظر ایجاد واحدهای تولیدی جدید و توسعه واحدهای موجود، رتبه اول کشور را کسب کرد و صادرات استان 53 درصد افزایش یافت.
 
پورمحمدی با بیان اینکه در جنگ اقتصادی نیز همراهی مردم و مشارکت فعال تولیدکنندگان بسیار مهم است، اذعان داشت: بسیاری از واحدهای تولیدی استان در روزهای اخیر خط تولید خود را تغییر داده‌اند تا بتوانند اقلام بهداشتی موردنیاز مردم را تولید کنند که باید از آنها قدردانی کنم.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به همراهی مردم در برگزاری سالم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد با همدلی، مودت و عقلانیت حاکم بر استان، مسیر توسعه و پیشرفت استان با عزمی راسخ‌تر در سال 99 ادامه یابد.
 
پورمحمدی، رونق تولید و حل مشکلات بیکاری و گرانی را از اولویت‌های استان در سال جدید عنوان کرد و اضافه کرد: امیدواریم نتیجه این تلاش‌ها موجب رضایت الهی و خشنودی و اعتماد مردم عزیز استان باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.