انگلیس ماسک‌های خریداری‌شده را تحویل ایران نداد/ اروپایی‌ها بدون تحریم هم در کنترل کرونا مشکل دارند

محمد رضازاده: حدود یک ماه از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد، بیماری که متاسفانه تاکنون جان انسان‌های زیادی را در دنیا گرفته و تعداد زیادی را نیز مبتلا کرده است. هرچند تا پیش از شیوع کرونا در کشور مسؤولان پزشکان و متخصصان هشدارهای زیادی را درباره رعایت کردن نکات بهداشتی داده بودند اما این بیماری همچنان در کشور ما قربانی می‌گیرد. پس از شیوع کرونا حرف و حدیث‌های زیادی درباره نحوه رسیدگی به بیماران، شفاف نبودن ارائه آمار و… در برخی رسانه‌های بیگانه مطرح شد و این رسانه‌ها همچنان تلاش می‌کنند با ایجاد شبهات، زحمات کادر سیستم بهداشتی و درمانی کشور را زیر سوال ببرند و نگرانی و اضطراب را بیشتر از آنچه واقعیت دارد به مردم تزریق کنند.

برای مرور اتفاقات یک ماه گذشته و پاسخ به برخی پرسش‌های مخاطبان مهمان «علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت» شدیم تا در گفت‌وگویی 90 دقیقه ای پاسخ سوالاتمان را دریافت کنیم؛ در ادامه مشروح این پرسش و پاسخ را می‌خوانید:

*آقای دکتر روند غربالگری و شناسایی بیماران مبتلا به کرونا در فرودگاه‌ها همچنان ادامه دارد؟

رئیسی: از روزهای اولی که خبر اپیدمی بیماری کرونا در کشور چین و شهر ووهان مخابره شد و سازمان جهانی بهداشت تشکیل جلسه داد و دستورالعملی صادر کرد، از حدود 11 شب تا صبح تلاش کردیم تا این دستورالعمل را ترجمه کنیم و در اختیار همه دانشگاه‌ها،‌دانشکده‌ها و مؤسساتی که در حوزه سلامت فعالیت داشتند، ارسال کنیم. این اولین اقدامی بود که بلافاصله پس از انتشار خبر شیوع کرونا در چین در کشورمان آغاز شد. کار بعدی که آغاز کردیم بلافاصله به سراغ مرزها رفتیم و مرزهای زمینی و هوایی، فرودگاه‌ها و به ویژه پروازهایی که از چین وارد کشور شدند را بررسی کردیم و پس از آن در فرودگاه‌ها دوربین‌هایی برای غربالگری نصب شد. به ویژه در فرودگاه بین‌المللی امام. تا از این طریق بتوانیم مبتلایان را شناسایی کنیم. در حال حاضر تیم‌های بهداشتی ما در فرودگاه‌ها مستقر هستند و افرادی که از کشورهای خارجی به ایران مراجعه می‌کنند را مورد پایش قرار می‌دهند.

*در گذشته نیز تجارب غربالگری بیماران را داشته‌ایم؟

رئیسی: هر ساله در فواصل حج این برنامه در فرودگاه‌‌های بین‌المللی اجرایی می‌شد و در کنار آن هر ساله در مراسم اربعین نیز تردد و سلامت افراد در مرزهای ما کنترل می‌شد. از جمله دیگر تجمعاتی که ما در کشور با آن هر ساله مواجه هستیم موضوع اردوهای راهیان نور است که در این زمینه برای کنترل شیوع هرگونه بیماری مانورهایی برگزار می‌شود. در عید نوروز و ماه مبارک رمضان نیز کارشناسان بهداشت محیط همواره فعالیت می‌کنند تا سلامت  جامعه را کنترل کنند لذا بررسی و غربالگری بیماران موضوع جدیدی برای کشور ما نیست.

در زمینه زیرساخت‌های بهداشتی در کشور شبکه بهداشتی و درمانی ما یکی از قوی‌ترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های بهداشتی را در منطقه دارد و در زمینه سطح یک از پوشش بسیار خوبی برخورداریم به طوری که بیش از 30 هزار مرکز شامل خانه بهداشت،‌ پایگاه سلامت و مرکز جامع سلامت در کشور فعال هستند که جمعیت 83 میلیونی کشور را در سطح شهر و روستا پوشش می‌دهند.

ما از همین پتانسیل برای کنترل مرزهای زمینی‌،‌ دریایی و هوایی استفاده کردیم و کنترل‌های لازم از طریق تب‌سنجی انجام شد و افرادی که دچار مشکل بودند، جداسازی شدند. همچنین از  روزهای اول بیمارستان‌هایی برای پذیرش این بیماران پیش‌بینی شده بود و هر موردی که شناسایی می‌شد به این بیمارستان‌ها انتقال پیدا می‌کردند.

*برخی در رسانه‌های خارجی مطرح می‌کنند که قبل از شیوع کرونا در کشور ایران هیچ اقدامی برای پیشگیری از شیوع کرونا انجام نداده است، در اینباره توضیح دهید؟

رئیسی: اقداماتی که ما قبل از ورود کرونا به ایران انجام دادیم شامل کنترل مرزها، ابلاغ دستورالعمل‌ها و آمادگی دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها برای مقابله با کرونا بود. همچنین تجهیزات ضروری برای بستری بیماران کرونایی نیز از قبل آماده شده بود. در آن زمان کشور در شرایط خاصی قرار گرفت و آن هم حضور 57 نفر از دانشجویان ما بود که در ووهان چین مشغول به تحصیل بودند، این دانشجویان پشت مرزهای ما مانده بودند و پرواز ایران و چین نیز قطع شده بود و با توجه به پروتکل هرگونه پرواز به کشور چین ممنوع شده بود. باید دانشجویان را به کشور باز می‌گرداندیم به همین دلیل پرواز اختصاصی با تیم پزشکی در ووهان حضور پیدا کرد و 57 دانشجو به ایران بازگشتند و در مکانی استاندارد این دانشجویان را به مدت 14 روز قرنطینه کردیم و تست‌های لازم از آنها صورت گرفت. پس از اینکه اطمینان پیدا کردیم همه این افراد سالم هستند، راهی منازل شدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.